piątek, 19 czerwca 2009

Zażalenie - odmowa wszczęcia

Zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa = przysługuje pokrzywdzonemu oraz instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania = przysługuje stronom tj. pokrzywdzonemu i podejrzanemu (o ile zostały postawione zarzuty).

Uprawnieni zażalenia mają prawo przejrzenia akt.

Na postanowienie prokuratora = zażalenie przysługuje do sądu właściwego do rozpoznania sprawy.

W sprawach z oskarżenia prywatnego = zażalenie rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy.

Jeżeli prowadzącym pp nie jest prokurator = zażalenie rozpoznaje prokurator sprawujący nadzór nad tym postępowaniem.

Uchylając postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego lub odmowie jego wszczęcia = sąd wskazuje powody uchylenia, a w miarę potrzeby także okoliczności, które należy wyjaśnić, lub czynności, które należy przeprowadzić. Wskazania te są dla prokuratora wiążące.

Jeżeli prokurator nadal nie znajduje podstaw do wniesienia aktu oskarżenia = wydaje ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania lub odmowie jego wszczęcia = w takim wypadku pokrzywdzony może w ciągu 30 dni wnieść akt oskarżenia - o czym należy go pouczyć.

W razie wniesienia przez pokrzywdzonego aktu oskarżenia prezes sądu przesyła jego odpis prokuratorowi, wzywając go do nadesłania w terminie 14 dni akt postępowania przygotowawczego.

Zob. Kodeks Postępowania Karnego (na prawnik24.pl)