piątek, 19 czerwca 2009

Uprawnienia oskarżonego

Za oskarżonego uważa się osobę, przeciwko której wniesiono oskarżenie do sądu, a także osobę, co do której prokurator złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania (art.71§2 k.p.k.).

  1. Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu. Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu (art.42 Konstytucji RP).
  2. Oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy, o czym należy go pouczyć (art.6 k.p.k.).
  3. Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny (art.78§1 k.p.k.).
  4. Oskarżony może mieć jednocześnie nie więcej niż trzech obrońców (art. 77 k.p.k.).
  5. Oskarżony ma prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, jeżeli nie włada w wystarczającym stopniu językiem polskim (art.72§1 k.p.k.).
  6. Oskarżony ma prawo być obecny przy wszystkich czynnościach postępowania dowodowego (Art. 390 § 1 k.p.k.).
  7. Oskarżony ma prawo składania wyjaśnień, odmowy wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania. O tych uprawnieniach przewodniczący ma obowiązek pouczyć oskarżonego (art.386§1 k.p.k.).
  8. Oskarżony na prawo zadawania pytań osobom przesłuchiwanym oraz składania wyjaśnień co do każdego dowodu. O tych uprawnieniach przewodniczący ma obowiązek pouczyć oskarżonego (art.386§2 oraz art.175 k.p.k.).
  9. Oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść (art. 74§1 k.p.k.).
  10. Oskarżony może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego (art. 254 § 1).
  11. Oskarżony tymczasowo aresztowany może porozumiewać się ze swym obrońcą podczas nieobecności innych osób oraz korespondencyjnie (art. 73 § 1 k.p.k.).

    § 2. W postępowaniu przygotowawczym prokurator udzielając zezwolenia na porozumiewanie się może w szczególnie uzasadnionym wypadku zastrzec, że będzie przy tym obecny sam lub osoba przez niego upoważniona.

    § 3. Prokurator może również zastrzec kontrolę korespondencji podejrzanego z obrońcą.

    § 4. Zastrzeżenia, o których mowa w § 2 i 3, nie mogą być utrzymywane ani dokonane po upływie 14 dni od dnia tymczasowego aresztowania podejrzanego.

Zob. Kodeks Postępowania Karnego (na prawnik24.pl)