piątek, 19 czerwca 2009

Postępowanie 24h

Przesłanki postęp. przyśpieszonego:

  • sprawa podlega rozpoznaniu w trybie uproszczonym,
  • sprawca został ujęty na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem,
  • sprawca został zatrzymany i w ciągu 48 h doprowadzony przez Policję i przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym.

Postępowanie przyspieszone toczy się
w trybie publicznoskargowym także o przestępstwa prywatnoskargowe, jeżeli miały charakter chuligański.

Dochodzenia można zaniechać lub przeprowadzić je w niezbędnym zakresie.

Funkcjonariusz Policji przedstawia wniosek o rozpoznanie prokuratorowi, który go zatwierdza, a następnie kieruje do sądu.

Wniosek o rozpoznanie zastępuje akt oskarżenia.

Postępowanie przyspieszone prowadzi się również w razie jednorazowej przerwy w rozprawie trwającej nie dłużej niż 14 dni; zarządzając przerwę, sąd rozstrzyga w przedmiocie zastosowania środka zapobiegawczego. W sprawie o występek o charakterze chuligańskim sąd stosuje środek zapobiegawczy, przy czym chuligański charakter czynu stanowi samoistną podstawę zastosowania tego środka.

Występek o charakterze chuligańskim = występek polegający na umyślnym zamachu na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego, na porządek publiczny, albo na umyślnym niszczeniu, uszkodzeniu lub czynieniu niezdatną do użytku cudzej rzeczy, jeżeli sprawca działa publicznie i bez powodu albo z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego (art. 115 § 21 k.k.).

Zob. Kodeks Postępowania Karnego (na prawnik24.pl)