piątek, 19 czerwca 2009

Klauzula wykonalności

Jaki sąd nadaje klauzulę wykonalności wyrokowi karnemu zawierającemu rozstrzygnięcie co do roszczeń majątkowych?

Art. 107.  § 1. Sąd, który orzekał co do roszczeń majątkowych, nadaje na żądanie osoby uprawnionej klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji.

Art. 107§ 2. Za orzeczenia co do roszczeń majątkowych uważa się również orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego, jeżeli nadają się one do egzekucji w myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do obowiązku wynikającego z ugody zawartej przed sądem.

Art. 107 normuje instytucję nadania przez sąd karny klauzuli wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji roszczeń majątkowych (§ 1) oraz rozszerzenie zakresu pojęcia orzeczenia co do roszczeń majątkowych na orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody, jeśli nadaje się ono do egzekucji w myśl przepisów k.p.c. (§ 2), oraz odpowiednie zastosowanie § 1 i 2 do obowiązku wynikającego z zawartej przed sądem ugody (§ 3).

4. Za orzeczenie co do roszczeń majątkowych uważa się też nakazany przez sąd obowiązek naprawienia szkody.

5. Na żądanie strony sąd, który orzekł co do roszczeń majątkowych, nadaje klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji.

Orzeczeniem co do roszczeń majątkowych jest rozstrzygnięcie w sprawie powództwa cywilnego, odszkodowania z urzędu, zasądzenia nawiązki. Za takie orzeczenie uważa się również orzeczenie nakładające obowiązek naprawienia szkody w związku z orzeczonym przez sąd środkiem probacyjnym, jeżeli nadaje się ono do egzekucji (art. 67 § 3 i art. 72 § 2 k.k.), karą ograniczenia wolności (art. 36 § 2 w zw. z art. 72 § 2 k.k.) lub środkiem karnym przewidzianym w art. 39 Ugoda zawarta przed sądem (zob. np. art. 341 § 3) jest również tytułem egzekucyjnym.

3. Nadając klauzulę wykonalności, sąd nie bada zasadności orzeczenia ani innych kwestii merytorycznych, a jedynie ogranicza się do stwierdzenia, czy orzeczenie jest prawomocne lub natychmiast wykonalne oraz czy nadaje się do egzekucji

4. Na postanowienie co do nadania klauzuli przysługuje zażalenie (art. 795 k.p.c. w zw. z art. 70 k.p.k.)

Zob. Kodeks Postępowania Karnego (na prawnik24.pl)