piątek, 19 czerwca 2009

Prawa zatrzymanego

Zatrzymanie = środek przymusu

  1. Czas = max 48h + 24h jeżeli (w czasie 48h) przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie TA. Zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania go do dyspozycji sądu nie doręczono mu postanowienia o TA. (lub odszkodowanie)
  2. Przesłanki = Zatrzymanie dopuszczalne tylko, gdy dot. osoby, co do której istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym. Poza tym tylko prokurator może zarządzić zatrzymanie i doprowadzenie osoby podejrzanej.
  3. Zatrzymanego należy natychmiast poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach oraz wysłuchać go.
  4. Z zatrzymania sporządza się protokół, którego odpis doręcza się zatrzymanemu. Do protokołu należy wciągnąć także złożone przez zatrzymanego oświadczenia oraz zaznaczyć udzielenie informacji o przysługujących mu prawach.
  5. Zatrzymanemu na jego żądanie należy umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem, a także bezpośrednią z nim rozmowę; zatrzymujący może zastrzec, że będzie przy tym obecny;
  6. Zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu, w którym może on domagać się zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania.W razie uznania bezzasadności lub nielegalności zatrzymania sąd zarządza natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
  7. Niedopuszczalne jest ponowne zatrzymanie na podstawie tych samych faktów i dowodów.
  8. Niezależnie od prawa zażalenia do sądu, zatrzymany ma też prawo do wniesienia zażalenia do prokuratora właściwego miejscowo na sposób przeprowadzenia zatrzymania (ustawa o Policji).
  9. Obowiązek powiadomienia prokuratora o zatrzymaniu stanowi jedną z gwarancji praworządnego stosowania tego środka przymusu i pozwala na realizowanie przez prokuratora uprawnienia i obowiązku do nadzoru nad prawidłowością zatrzymania. Prokurator uznając, że ustała przyczyna zatrzymania albo stwierdzając jej brak, zarządzi, natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
  10. Obowiązek humanitarnego traktowania zatrzymanego (art. 41 ust. 4 Konstytucji RP).
  11. Niesłuszne zatrzymanie = roszczenie o odszkodowanie (art.41 ust.5 Konstytucji RP) i zadośćuczynienie w wypadku niewątpliwie niesłusznego zatrzymania (art. 552 § 4 k.p.k.).

Zob. Kodeks Postępowania Karnego (na prawnik24.pl)